Każdy fan piłki nożnej zna, albo powinien znać dwa tytuły jeśli chodzi o gry piłkarskiej. Obok FIFY, którą recenzowaliśmy ostatnio – uwagę przykuwa jej największa konkurencja, a mianowicie Pro Evolution Soccer (PES). Dla wielu fanów gier piłkarskich – to najlepszy symulator piłki kopanej.

Pro Evolution Soccer – największe zalety gry
Pro Evolution Soccer to niewątpliwie gra, którą warto się zainteresować. Choćby dlatego, że według wielu graczy GamePlay w Pro Evolution jest zdecydowanie lepszy, aniżeli ma to miejsce w popularnej FIFIE. To jednak nie wszystko!

PES to nie tylko świetna rozgrywka, to także wiele ciekawych trybów gry. MyClub czyli odpowiednik FUTa w FIFIE to ciekawy tryb, aczkolwiek znacznie mniej rozbudowany, niż w produkcie od EA Sports.

Podobnie jak w przypadku FIFY, mamy możliwość gry online ze znajomymi, organizowania turniejów oraz lig.

Pro Evolution Soccer – największe wady gry
Gdyby Pro Evolution Soccer nie miało wad, to… sprzedawałoby się lepiej, niż FIFA. A przecież tak nie jest. PES osiąga sprzedaż mniejszą o kilkadziesiąt procent niż gra produkcji EA Sports. I z całą pewnością nie jest to spowodowane tylko i wyłącznie marketingiem.

PES ma bowiem sporą liczbę wad. Największą są… licencje, a raczej ich brak. Przypomnijmy, że to właśnie FIFA jest we władaniu licencji pięciu najlepszych lig Europy. Mało tego! Już teraz wiadomo, że w kolejnym PESie zabraknie… rozgrywek europejskich (Liga Europy, Puchar Ligi Mistrzów). Niestety.

Licencje to jedna z kluczowych wad. Są jeszcze inne, a mianowicie:

  • niewielki traffic w grach online w godzinach porannych i nocnych (niekiedy na dobór przeciwnika trzeba czekać nawet kilka minut)
  • grafika, która jednych zachwyca, innych razi
  • wolne reakcje na bugi i błędy w grze (łatki wydawane są ze sporym opóźnienieniem)

PES – jedyna, realna konkurencja dla FIFY
Co by nie powiedzieć o Pro Evolution Soccer, to prawda jest taka, iż jest to jedyna, realna konkurencja dla monopolisty – FIFY. Co ciekawe, każdego roku EA Sports traci sporo graczy, właśnie na poczet PESa. Dlaczego tak się dzieje?

EA Sports to korporacja, która niekiedy podejmuje dziwne decyzje (z punktu widzenia gracza). W trybie FUT wypuszczane są paczki ze wszystkimi graczami, zdobycie karty ikony jest banalnie proste, a sama rozgrywka – schematyczna. Przez to, wiele ludzi szuka alternatywy i stawia właśnie na PESa. Prawdą jest bowiem to, że inne gry nie są nawet zbliżone do poziomu oferowanego przez wydawców obu gier.

PES czy FIFA – co wybrać?
Wbrew pozorom, wybór odpowiedniej gry dla nas nie jest łatwy. Każda z produkcji ma bowiem swoje wady i zalety. W naszej ocenie, więcej zalet jest po stronie FIFY, ale… jeśli liczymy na ciekawą, nieschematyczną rozgrywkę to PES będzie lepszym wyborem.

PES to produkcja dla hobbystów. Nie jest tak angażujący jak FIFA (nie posiada trybów takich jak chodziażby Squad Battles czy Liga Weekendowa), co może być traktowane jako zaleta. Co więcej, PES to gra, gdzie budowanie klubu jest raczej znacznie prostsze i nie tak kosztowne.

Teraz, gdy obie gry nie są już rozwijane, warto się zastanowić jaką decyzję podjąć wybierając gry oznaczone numerem „19”. FIFA czy PES? Oto jest pytanie! Zachęcamy do dyskusji w komentarzach pod tym artykułem. Dajcie znać jak będzie wyglądał Wasz wybór i dlaczego. Nie zapomnijcie wypunktować zalet zarówno PESa, jak i wspomnianej FIFY. Być może Wasza opinia ułatwi wybór innym jednostkom!