Kolejna już odsłona najpopularniejszej gry piłkarskiej na świecie – FIFA 18 to doskonała propozycja dla każdego fana futbolu. To według wielu ekspertów najlepszy symulator piłki nożnej na świecie.

FIFA 18 – licencje, licencje i jeszcze raz licencje
To co jest jednym z największych argumentów przemawiających za tą serią piłkarską to niewątpliwie liczba licencji. W Fifie 18 znajdziemy wszystkie najpopularniejsze ligi piłkarskie na świecie – włączając w to oczywiście Polską Ekstraklasę.

Co więcej, jest to gra, która oferuje największą ilość odwzorowanych twarzy (i nie tylko!) piłkarzy. Jej główny konkurent (Pro Evolution Soccer) – choć zdaje się być nieco bardziej zaawansowany graficznie, to dostarcza znacznie mniejszą ilość tzw. realface.

FIFA 18 – mnogość trybów gry (online i offline)
Fifa 18 to nie tylko możliwość symulacji pojedynczych meczów piłkarskich. To doskonała gra, która pozwala uczestniczyć w wielu przeróżnych rozgrywkach. I tak oto, offline możemy:

  • grać szybkie mecze
  • rozgrywać sezony ligowe
  • uczestniczyć w grach pucharowych (tylko puchary krajowe)
  • grać w trybie kariery
  • grać w trybie „Droga do sławy”

Jest to niewątpliwie najszeresza oferta spośród dostępnych na rynku. A to dopiero tryb offline, który absorbuje niespełna 30% graczy.

Znacznie większą uwagę poświęca się trybom online. Uwaga: potrafią być naprawdę uzależniające! Największą popularnością cieszy się dodatek Fifa Ultimate Team. FUT to możliwość wirtualnej rozgrywki z graczami z całego świata.

Fifa Ultimate Team
To najbardziej przyciągający i absorbujący tryb gry fifa. Gracz wciela się w rolę osoby odpowiedzialnej nie tylko za grę, ale także budowanie składu. W obrocie jest mnóstwo kart piłkarzy.

FUT uaktualniany jest na bieżąco. Zawodnicy, którzy świetnie prezentują się w rzeczywistości otrzymują ulepszone karty, które możemy trafiać w paczkach. Te z kolei zdobywamy za realizację SBC (budowanie składów według konkretnych kryteriów) lub możemy zakupić je w sklepie (za coinsy – walutę FIFA lub fifa points – zakup za gotówkę).

Fifa Ultimate Team oferuje kilka typów rozgrywek:

  • Mistrzostwa FUT (Liga Weekendowa) – zdecydowanie najbardziej renomowany turniej w którym udział biorą najlepsi gracze z całego świata. Na podstawie cotygodniowych gier (40 meczów – do rozegrania od piątku do niedzieli) rankuje 100 najlepszych graczy. Za sprawą miesięcznych rankingów – najlepsi zapraszani są na turnieje live (tzw. Regionalsy).
  • Squad Battles (bitwy składów) – gracz ma za zadanie pokonać skład rywala na wybranym przez siebie poziomie gier. Za zwycięstwo otrzymuje punkty (im lepszy wynik i wyższy poziom trudności, tym nagroda jest lepsza). Co tydzień otrzymuje nagrody (paczki oraz coinsy) za zajęte miejsce w rankingu.
  • Sezony online – gracz rozgrywa 10 meczów z innymi graczami. Na podstawie osiąganych wyników – awansuje, spada lub utrzymuje się w danej lidze. Rozgrywkę rozpoczynamy na ostatnim – dziesiątym poziomie.

Poza tym, FUT udostępnia zmierzenie się również ze składami znajomych (zarówno online, jak i offline).

Bez cienia wątpliwości – jest to tryb, który przyciąga największą liczbę fanów serii przed ekrany telewizorów i monitorów. Nie ma w tym nic co mogłoby dziwić, wszak – zbieranie kart i wzmacnianie składu – jest zajęciem mocno „wciągającym w rozgrywkę”.

Nasza ocena FIFA 18
Zdawać by się mogło, że każda kolejna odsłona gry powinna być lepsza. Co do tego, czy FIFA 18 jest lepsza od swoich poprzednich odsłon – mamy małe wątpliwości. Z jednej strony, tryby gier zostały urozmaicone i dopracowane. Znacznej poprawie uległa również grafika i poruszanie się piłkarzy po murawie. Jest jednak jedno „ale”…

Otóż, nie zachwyca silnik meczowy, który – często płata spore figle. Grę cechuje bardzo duża losowość. Spora część graczy narzeka na występowanie handicapu (wspomaganie graczy słabszych przez silnik gry). Dlatego też, oceniamy FIFĘ 18 dość krytycznie: 6,5/10.

Nie zmienia to jednak faktu, że nadal jest to zdecydowanie najlepsza gra piłkarska. Tyle, że jej poprzednie odsłony cieszyły się znacznie lepszymi recenzjami.