Interesesujesz się piłką nożną? Uwielbiasz oglądać mecze i śledzić okienko transferowe? Interesuje Cię cała otoczka wokół futbolu? Doskonale! Istnieje ogromne prawdopodobieństwo, że spodoba Ci się gra piłkarska – Football Manager 2018.

Football Manager 2018 – realizm, realizm i jeszcze raz realizm
FM-maniacy bardzo wysoko oceniają najnowszą produkcję SI Games. Spora liczba nowości i usprawniony gameplay sprawia, że FM 2018 jest jednym z najlepiej recenzowanych gier piłkarskich na rynku.

Co roku, w okolicach października i listopada – rzesze fanów oczekują najnowszej produkcji SI Games. FM, który wydawany jest od kilkunastu lat to gra mocno absorbująca. Wszak, rozegranie jednego sezonu może zająć nawet kilkadziesiąt godzin. To jednak nie zraża prawdziwego fana.

Football Manager chwalony jest w głównej mierze za realizm rozgrywki. Prowadzenie kariery w innych grach piłkarskich jest mocno odrealnione. W Fmie – niemal wszystko jest dopracowane. O ile w FIFIE możemy sprowadzić do polskich zespołów – dosłownie każdego (ogranicza nas tylko budżet), o tyle w FM-ie trzeba rozegrać wiele sezonów by wzmocnić reputację klubu.

Realna rozgrywka przyciąga bardzo dużą ilość fanów. Wszak, który z fanów nie ma lepszego pomysłu na mecz od trenerów? Ile razy zdarzyło Ci się pomyśleć „mógł zagrać inaczej” albo krzyknąć „nie tutaj!”. Chcesz mieć pełnię władzy nad drużyną? Po prostu zagraj w FM 2018.

FM 2018, a poprzednie produkcje SI GAMES
To, co wyróżnia Football Managera 2018 względem poprzednich odsłon gry, to z całą pewnością – gameplay. I choć nadal gracze nie otrzymali grafiki na miarę tej produkcji, to… sama rozgrywka i poruszanie się piłkarzy na boisku jest bardzo realne.

Co więcej, gracz ma większy wpływ na drużynę. Rozbudowany system taktyczny to jednak nie wszystko. W tym roku, kluczową rolę może odgrywać atmosfera w zespole. Gracz ma bowiem podgląd na dynamikę zespołu – nastroje i hierarchie w szatni. Dzięki temu, szybko zorientujemy się – z kim musimy się liczyć, a kogo można zignorować. Dotyczy to wszelkich spraw klubowych, tj. wystawianego składu, polityki transferowej czy też konferencji prasowych.

FM 2018 – gra, która absorbuje mnóstwo czasu
Jeden pełny sezon rozgrywki (wraz z okienkiem transferowym) to nawet kilkadziesiąt godzin (w zależności od naszego zaangażowania w klubie). Bardzo wielu graczy uważa, że rozgrywka trwa zbyt długo. Można ten czas co prawda mocno zminimalizować poprzez symulację meczów, ale przecież nie o to w tym chodzi…

FM to gra dla tych, którzy mimo wszystko potrafią oderwać głowę od monitora. Jest niezwykle wciągająca. Niektórzy grace potrafią wręcz zarywać noce, by dokończyć sezon czy okienko transferowe.

Football Manager rozwija się z każdym rokiem, choć nie w takim tempie jak oczekiwaliby gracze. Większość społeczności oczekuje, by system meczowy był nieco bardziej urealniony. Wówczas, moglibyśmy mówić o grze kompletnej. A tak – mamy doskonały system kariery z bardzo słabą animacją meczów. Nie mniej jednak – z całą pewnością jest to jedna z najlepszych gier piłkarskich na rynku.

FM 2018 – nasza ocena
Entuzjastów FM-a jest mnóstwo. Gra sprzedaje się w ogromnych nakładach, co jest tylko potwierdzeniem jej klasy. Nie mniej jednak, warto zastanowić się – czy aby na pewno rozwija się w takim tempie jak tego oczekujemy?

Gry takie jak FIFA, Pro Evolution Soccer oferują realną animację meczów, co znacznie umila rozgrywkę. Gracze FM-a oczekują tego od dobrych kilku lat. Po serii, która cieszy się tak ogromną popularności oczekujemy większych zmian, a nie tylko drobnych korekt i uaktualnienia składów.

Być może, miałoby to miejsce, gdyby nie fakt, że Football Manager praktycznie nie ma żadnej konkurencji. Na rynku managerów piłkarskich – nie ma drugiej produkcji, która chociażby zbliżałaby się do poziomu produkcji SI GAMES.

Nie mniej jednak, mimo tych wad – gra zasługuje na wysoką ocenę. W 10-punktowej skali przyznajemy jej 8 oczek.